Dla pacjenta

Możliwości usuwania kamienia nazębnego i osadów w gabinecie stomatologicznym

Skaling i piaskowanie zębów to zabiegi wykonywane przez higienistkę stomatologiczną w celu usunięcia kamienia nazębnego i osadów.

Pierwszym etapem usuwania kamienia powinno być rozbicie go podczas zabiegu skalingu.
Wykonuje się go za pomocą ultradźwięków .
Końcówkę skalera przykłada się do powierzchni zęba a przenoszone na nią drgania powodują rozbicie kamienia.
Pacjent rzadko odczuwają dyskomfort w czasie zabiegu, więc w większości przypadków nie ma potrzeby znieczulania.
Wg zaleceń WHO skaling powinno się wykonywać minimum raz w roku, a w niektórych przypadkach co 3-6 m-cy.

Następnie przeprowadzany jest zabieg piaskowania, który umożliwia usunięcie osadu i powierzchniowych ciemnych przebarwień powstających w czasie spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina, bądź innych pokarmów, lub w czasie palenia papierosów.
Pozbycie się tych brzydkich ciemnych nalotów powoduje że zęby są bielsze i gładkie oraz, że nie osadza się tak szybko kamień nazębny.
Zabieg wykonywany jest przy pomocy piaskarki stomatologicznej. To urządzenie wykorzystuje specjalny miałki piasek stomatologiczny i wodę.
Piaskowanie jest zabiegiem, który bardzo precyzyjnie oczyszcza powierzchnie zębów, docierając do większości miejsc i zakamarków przestrzeni międzyzębowych, eliminując przebarwienia i osady nazębne.
Piaskowanie zalecane jest u większości pacjentów, szczególnie u pacjentów ortodontycznych, noszących aparaty stałe. Oczyszczenie zębów i elementów aparatu z zalegającej na nich płytki bakteryjnej, zwiększa komfort użytkowania i zabezpiecza przed rozwojem próchnicy.

Największą skuteczność osiąga się, gdy oba zabiegi są wykonywane razem na jednej wizycie.

Kiedy powierzchnia zębów jest już oczyszczona z osadów, przechodzimy do kolejnego etapu zabiegu, mianowicie do polerowania powierzchni zębów. Tę część zabiegu wykonujemy przy pomocy pasty do polerowania i szczoteczki lub gumki.

Regularne wykonywanie zabiegów higienizacyjnych gwarantuje utrzymanie prawidłowej kondycji i zdrowia zębów.

Zadaj pytanie

Autor porady:

Joanna Mazanka

Higienistka