Joanna Mazanka
Higienistka
Kamień nazębny powstaje w wyniku niedokładnego szczotkowania oraz nitkowania zębów. Bakterie, które pozostają na ich powierzchni tworzą niepozorny miękki osad zwany płytką nazębną, która po około 48 godzinach staje się twarda i usunięcie jej poprzez szczotkowanie jest niemożliwe. Powtarzający się codziennie wyżej opisany cykl doprowadza do powstania widocznych złogów kamienia, które przynoszą poniższe negatywne skutki:
Kwasy wytwarzane przez bakterie obecne w kamieniu niszczą szkliwo i doprowadzają do powstania próchnicy .
Powstaje stan zapalny dziąseł spowodowany mechanicznym drażnieniem dziąsła ( ucisk, szorstka powierzchnia )oraz substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez bakterie. Dziąsło jest zaczerwienione, opuchnięte, krwawi podczas szczotkowania, pojawia się przykry zapach z ust.
Kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy powoduje paradontozę. Złogi kamienia stale się powiększają otaczają ząb i przesuwają się w kierunku wierzchołka korzenia. Wciskając się pomiędzy korzeń zęba i kość, niszczy więzadła łączące te tkanki oraz samą kość. Powoduje to rozchwianie zęba, a w przyszłości jego utratę.
Kamień nazębny uciskając na dziąsła powoduje ich obniżanie się i odsłanianie wrażliwych na
bodźce szyjek zębowych .
Stan zapalny dziąseł powoduje ich krwawienie , a bakterie bytujące w naszej jamie ustnej wraz z krwią rozsiewają się po naszym organizmie zaostrzając już toczące się tam stany zapalne.
Osad na zębach, powstający w wyniku palenia papierosów picia kawy, herbaty czy jedzenia niektórych pokarmów, także ma bardzo negatywny wpływ na nasze uzębienie. Powoduje on że powierzchnia zęba jest szorstka i szybciej tworzy się kamień, ale przede wszystkim jest przyczyną bardzo nieestetycznego wyglądu zębów gdyż ma barwę żółtą lub brązową.