Dla pacjenta

Negatywne skutki kamienia nazębnego i osadów.

Kamień  nazębny  powstaje w wyniku  niedokładnego  szczotkowania oraz nitkowania zębów.  Bakterie, które pozostają na ich powierzchni tworzą  niepozorny  miękki osad zwany płytką nazębną, która  po około 48 godzinach  staje się twarda i usunięcie jej poprzez szczotkowanie jest niemożliwe. Powtarzający się codziennie wyżej opisany cykl doprowadza do powstania widocznych złogów kamienia, które przynoszą poniższe negatywne skutki:

1. Kamień powoduje próchnicę

Kwasy wytwarzane przez bakterie obecne w kamieniu niszczą szkliwo i doprowadzają do powstania próchnicy .

2. Powoduje zapalenie dziąseł

Powstaje stan zapalny dziąseł spowodowany mechanicznym drażnieniem dziąsła ( ucisk, szorstka powierzchnia )oraz substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez bakterie. Dziąsło jest zaczerwienione, opuchnięte, krwawi podczas szczotkowania, pojawia się przykry zapach z ust.

3. Kamień niszczy kość

Kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy powoduje paradontozę. Złogi kamienia stale się powiększają otaczają ząb i przesuwają się w kierunku wierzchołka korzenia. Wciskając się pomiędzy korzeń zęba i kość, niszczy więzadła łączące te tkanki oraz samą kość. Powoduje to rozchwianie zęba, a w przyszłości jego utratę.

4. Powoduje nadwrażliwość

Kamień nazębny uciskając na dziąsła powoduje ich obniżanie się i odsłanianie wrażliwych na
bodźce szyjek zębowych .

5. Może wpływać na stan  zapalny  innych  narządów w organizmie

Stan zapalny  dziąseł  powoduje ich  krwawienie , a bakterie bytujące w naszej  jamie ustnej wraz z krwią rozsiewają się po  naszym organizmie zaostrzając już toczące się tam  stany  zapalne.

Osad na zębach, powstający w  wyniku palenia papierosów picia kawy, herbaty  czy  jedzenia  niektórych pokarmów, także ma bardzo  negatywny  wpływ na nasze uzębienie. Powoduje on że powierzchnia zęba jest szorstka i szybciej tworzy się kamień, ale przede wszystkim  jest  przyczyną bardzo  nieestetycznego wyglądu zębów gdyż ma barwę żółtą lub brązową.

Zadaj pytanie

Autor porady:

Joanna Mazanka

Higienistka