Dla pacjenta

Przy implancie zakładanym 5 lat temu jest ubytek kości i prawdopodobnie implant będzie do usunięcia. Czy jest jakaś możliwość jego uratowania ?

Ubytki kości wokół implantów, spowodowane najczęściej stanami zapalnymi, są jednymi z najtrudniejszych do leczenia.

Nie ma jednej skutecznej metody ratowania implantów w przypadku wystąpienia ich zapalenia okołowszczepowego.

Zdarzają się sytuacje, kiedy brak kości wokół implantu jest tak duży, że implant nadaje się tylko do usunięcia. Kiedy jednak jeszcze utrzymuje się stabilizacja implantu, wtedy można podjąć próbę leczenia.

Bardzo często powodem występowania stanów zapalnych przy implantach jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o czystość naszych zębów. Codzienne, przynajmniej dwukrotne szczotkowanie, używanie nitki dentystycznej, znacznie poprawią higienę.

Ważnym są również profesjonalne zabiegi higienizacyjne.

Kolejnym etapem są zabiegi chirurgiczne, z użyciem materiałów przeszczepowych, wypełnienie ubytku kości. Bardzo często w takich przypadkach zdejmuje się używane dotychczas uzupełnienie protetyczne, aż do czasu całkowitego wygojenia.

Należy jednak pamiętać, że zabiegi leczenia zapaleń okołowszczepowych to postępowanie zawsze indywidualne, do którego nie można zastosować jednakowego schematu.

Zadaj pytanie

Autor porady:

lek. dent. Krzysztof Pawelec

Stomatolog, specjalista chirurg